ZÁVODY TECHNIKA KATA ADRESÁŘ WEBY

ME KARATE SENIORŮ 2007

4.-6.5.2007 - Bratislava

np28
V Bratislavě se konal svátek evropského karate - 42. Mistrovství Evropy v karate seniorů. Během tří dnů se v Národním tenisovém centru utkali nejlepší karatisté evropských zemí. Tentokrát se hrála i česká hymna a to zásluhou Petry Pecekové v kumite žen do 60 kg. Z české výpravy však šlo o jediný úspěch.

ZLATÝ ČESKÝ ÚSPĚCH

np28
V pátek 4.6. se jako první na tatami v hale Národního tenisového centra v Bratislavě představili kataři. Českou výpravu zastupovali v kategorii jednotlivců Petra Nová a Jindra Pilmann. Oba ostřílení závodníci tentokrát těsnými výsledky vypadli už v prvním kole. Účastník letošního Grand Prix Hradec Králové Polák Łukasz Wolny obsadil sedmé místo. Českým závodníkům se nedařilo ani v kumite - v kategoriích muži do 70, 75, 80 a nad 80 kg a ženy nad 60 kg dosáhla jediného úspěchu v podobě vyhraného utkání Radka Krejčová z Karate Spartak HK. Výjimkou byla Petra Peceková z Karate Vision Praha. Členka ligového týmu žen Karate Spartak procházela eliminací jako nůž máslem a ve finále nakonec porazila tureckou soupeřku Vildan Dogan hladce 6:1. Petra Peceková tak vybojovala historickou zlatou mediali z Mistrovství Evorpy pro české kumite.

VE STÍNU PETRY PECEKOVÉ

np28
Česká výprava se mohla radovat z historického zlata Petry Pecekové, výkony a výsledky ostatních závodníků už příliš důvodů k oslavám nedávali. Druhý den byly vybojovány pouze dva vítězné zápasy: Pavla Linhartová z TJ Karate Českých Budějovic byla jednou úspěšná v kumite žen do 53 kg a Lukáš Polzer z Karate Spartak HK v kumite mužů do 60 kg porazil před limitem slovenského soupeře Petera Vargu. Pozornost se tak upínala k nedělním soutěžím týmů. České týmy kumite bohužel v prvním kole narazily na pozdější vítěze. I přes dobré výkony však neokázaly využít výhody repasáže a těsnými poměry prohrály. V kata získaly body pro Českou republiku závodnice kata týmu, které získaly vynikající páté místo.

SLOVENSKÝ ÚSPĚCH

np28
Slovenská výprava dosáhla v Bratislavě největšího úspěchu v historii samostatného účinkování. Vybojovala celkem 5 medailí: Eva Medveďová získala v kumite žen BRH zlatou medaili, Klaudio Farmadín byl v kumite můžů BRH druhý, stejně jako Monika Višňovská v kumite žen do 53 kg a Andrej Harničár v kumite mužů do 80 kg. Bronzovou medaili pak přidal tým kumite žen. Slováci se tak mohli radovat z celkového čtvrtého místa v žebříčku KarateRec.com. Organizace turnaje však už tak slavné nebyla. Mnoho diváků se shodlo na tom, že šlo o jeden z nejslabších šampionátů. Kromě toho, že chyběla velkolepost finále i vyhlašování předchozích šampionátů, byli diváci umístěni spolu se závodníky prakticky do jedné čtvrtiny hlediště a neviděli na časomíry. I přes další nedostatky je třeba slovenským kolegům poblahopřát k uspořádání šampionátu, protože dokázali, že se nebojí uspořádat nejdůležitější turnaj v Evropě.

EVROPSKÉ TRIO

np28
Slovenská výprava skončila na 42. Mistrovství Evropy čtvrtá, Česká republika třináctá. Všem výpravám s velkým náskokem uteklo trio Itálie, Turecko a Španělsko. Z celkových 17 zlatých medailí tyto tři státy vybojovaly 11 prvenství. Dohromady pak jihoevropské trio získalo 28 medailí. Rozhodně bylo jako na každém evropském šampionátu mnoho k vidění. Proto zaráží skutečnost, že Mistrovství Evropy pořádané v takové blízkosti a dostupnosti vzhledem k ČR nevyužil k návštěvě daleko větší počet českých trenérů, závodníků, rozhodčích či pouze příznivců sportovního karate.