karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

PA KUA

Bojové umění Pa Kua pochází ze severní Číny. Přesné místo ani čas vzniku tohoto stylu není známo. První zmínky o něm se objevují kolem roku 1800. Za zakladatele Pa Kuy je považován bojovník Tung Hai Chuan. O vzniku stylu existují tři verze.

Legenda o vzniku Pa Kua

Legenda vypráví o mladém chlapci, který zabloudil v horách a byl zachráněn Taoistickým poustevníkem. U toho se mladý Tung Hai Chuan naučil základy nového bojového umění spojené s Taoistickou filozofií. Tento styl se technicky vyznačuje svým založením na principu krouživých a valivých pohybů. Chuan styl dále zdokonaloval a začal přesně popisovat a pojmenovávat používané techniky.Ve druhé verzi byli Changovými učiteli hned tři Mistři: Wang Xiang, Fu Ke Shan a Niu Liang chen. Třetí verze obsahuje i krátký rodokmen.

Rozvoj BU Pa Kua

Ať už je kterákoliv z verzí pravdivá, faktem zůstává, že Tung Hai chuan se od svých mistrů naučil výbornou technickou dovednost i filozofickou teorii. Chuan po přesném popsání a pojmenování technik nazval svůj styl Pa Kua, což v překladu znamená "Osm trojitých znaků". Tung Hai Chuan později pracoval v Pekingu jako číšník v císařském paláci, kde svými pohyby při práci jednoho dne upoutal hosty, kterými byli mistři Kung Fu. Ti ho vyzvali, aby jim předvedl svůj styl. Chuan po několika ukázkách předvedl také techniku úderu "dlaň ruky" kterou porazil šest mužů. Tung Hai chuan si později založil vlastní školu. To však vyvolalo vlnu závisti a pomluv, které vyvrcholily vyzváním k souboji. Chuan musel bojovat s se slavným mistrem Kung Fu Kuo Yun Shenem. Boj podle legendy skončil po třech dnech nerozhodně. Oba se nakonec stali dobrými přáteli a dokonce si v budoucnosti vyměňovali poznatky a zkušenosti k rozvoji svých stylů.

Pa Kua po smrti Tung Hai Chuana

Po smrti Tung Hai Chuana vzniklo díky jeho žákům několik stylů Pa Kuy, jako je například Lví krok, Hadí krok, Yin Fu, styl Chen Ting Hua, Ma Wei Chia, Ba Gua Zhan, Thin Yin, Ma Wei Chi, Sun Lu Tang. Styly Pa Kua se inspirují osmi zvířaty - Drak, Fénix, Had, Jednorožec, Sokol, Opice, Lev a Medvěd
Bojovníci a Mistři stylu Pa Kua byli svým okolím velmi oceňováni a současně byli všeobecně obáváni pro své vysoké bojové schopnosti, svou zdatnost a sílu. Bojovníci tohoto stylu byli najímání jako ochranný doprovod důležitých nebo bohatých osobností. Styl Pa Kua, vzniklý na severu, se postupně rozšiřoval do celé Číny a při této své expansi do sebe pochopitelně vstřebával vlivy jiných metod Kung Fu a paralelně s tím je zpětně ovlivňovat k přijetí některých svých technických charakteristik, zejména svých krouživých pohybů.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)