karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

BÓDŽUCU A DŽÓDŽUCU

Hůl jako zbraň

Přestože se v dobách nejslavnějších bojovníků, samurajů a bušiů netěšila hůl jako zbraň největší popularitě, boj s tímto nářadím se neustále rozvíjel ve velmi nebezpečné bojové umění. Podle odborníků a mistrů v bódžucu se může hůl stát dokonce nebezpečnější zbraní, než je například meč. Je to především díky dlouhodobému vývoji bojového umění bódžucu. Tyč se totiž používala k sebeobraně už v prehistorické době. Jsou objeveny dokonce kamenné tyče v délce asi jednoho metru a je pravděpodobné, že se používali vedle zemědělských prací i k boji.

Technika boje holí

Technika holí se však až do 6. Století nevyvíjela v žádný systematický styl boje. Ten přinesl až čínský kulturní rozvoj v období Tchang a Sung, který přinesl do Japonska určitý systém technik boje s holí. Jako první začali systematizovat techniky boje s tyčí japonští mniši, kteří cvičili v Číně. Ti však boj s tyčí začali rozvíjet, začali upravovat techniky pro vlastní potřebu a vymysleli velké množství nových technik. Nakonec se v Japonsku rozvinulo celkem 316 druhů bojových stylů zahrnující boj s tyčí, tedy bó džucu.

Zbraně Bó a Džó

Tyč jako zbraň se rozdělovala na dva základní typy podle délky.
  1. (větší tyč), která měří více než 1,5 metru a její šířka je větší než 2,5 centimetrů v průměru
  2. Džó (kratší tyč), která měří méně než 1,5 metru a její šířka je menší než 2,5 centimetru v průměru

Rozdělení bódžucu a džódžucu

Původně se způsob boje bó a džó nerozlišoval, později se však techniky s džó a bó rozdělily do různých bojových umění - bódžucu a džódžucu. Největší rozvoj bódžucu a džódžucu nastal v Japonsku v období Muromači. Tehdy založil Izasa Ienao (1387 - 1488) bojovou školu v Chrámu Katori. Bojovníci této školy se cvičili v technikách s tyčí pro případ, že by v boji ztratili z jakýchkoliv důvodů meč. Cvičilo se tyčí dlouhou 1,8 metru vyrobenou z tvrdého dubu nazvanou rokušakubó. Její pevnost dostačovala k boji proti meči i jiným sečným a bodným zbraním. V hlavním repertoáru katori bódžucu bylo 12 technik, z toho bylo 6 pro "čelní vstup" a 6 pro "zadní úroveň". Bojovníci cvičili bez zvláštních ochranných pomůcek, aby se trénovali také v odvaze, obezřetnosti a ovládání.

Styl boje bódžucu

Bó se drží oběma rukama, aby se v maximální míře uplatnila síla celého těla. Nejúčinnější jsou techniky na vzdálenost kolem dvou metrů, účinné jsou však i údery na krátkou vzdálenost. Techniky bódžucu zahrnují tyto prvky : úder, bodnutí, blokování, krytí, odrážení, zastavení, držení, máchnutí a odhození. Techniky jsou vedeny proti soupeřově zbrani nebo přímo do těla nepřítele. Trénink Katori bódžucu probíhal výhradně v přírodě a zaměřoval se ve velké míře na opakování kata, tedy sestavy technik vedené do vzduchu.

Vznik džódžucu

První samostatný styl technik s kratší holí (džó) rozvinul Musó Gonnosoku a poprvé tak oddělil džódžucu (boj s kratší tyčí) od bódžucu (boj s dlouhou tyčí). Musó byl stejně jako ostatní bojovníci cvičen v Katori bódžucu a dosáhl v tomto stylu vrcholného umění. Musó se s tyčí často účastnil boje proti proti meči i dalším zbraním. Nikdy nebyl poražen až do doby, kdy narazil na Mijamoto Musašiho. Jeho styl dvou mečů dokázal porazit styl bódžucu . Musó z toho byl frustrován a přestěhoval se na vrchol hory Hóman na ostrově Kjúšú. Tam se věnoval askezi, půstu a tvrdé disciplíně. Podle legendy díky božskému poselství o důležitosti polena vyrobil z nejtvrdšího bílého dubu kratší zbraň, která se později začala nazývat džó. Musó navrhl 5 základních tajných technik. Ty se staly základem nového systému džódžucu. Oproti dosavadnímu bódžucu umožňovaly techniky s džó lepší a variabilnější boj na krátkou vzdálenost. S velkou slávou nastoupil Musó se svým džódžucu k odvetnému boji s Mijamoto Musašim. Musó slavného mistra porazil a ušetřil mu život, tak jako to v prvním utkání udělal jeho soupeř.

Rozvoj džódžucu

Časem se vyvinulo celkem 77 stylů džódžucu. Džódžucu dozrálo do své konečné podoby v období Meidži a Taišó a v roce 1955 se stalo formou dó (cvičení s džó už nebylo válečným stylem, ale bojovým uměním, které kompletně rozvíjí osobnost cvičícího). Techniku džódó zaštiťuje Celojaponská federace džódó. Džódó není dotčeno sportovními prvky a uchovává si svou bojovou účinnost a tradici.

Výzbroj džódó

Výzbroj pro džódó není příliš bohatá. Ústřední zbraní je tyč kruhového průměru dlouhá asi 125 centimetrů vyrobená z bílého dubu. Dřevo tohoto stromu se totiž neštípe, nepraská a standardní sečné zbraně ho nepřeseknou. Cvičenci cvičí proti soupeři s džó nebo dřevěné replice meče. Velký důraz se klade také na trénink kata (technické sestavy proti imaginárním protivníkům). Kata se cvičí bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Prakticky veškeré techniky jsou defensivní a provádí se jako únikové manévry proti soupeři. Celkem 64 technik se učí v přesně předepsaném pořadí. Pokud je cvičenec zvládne, může přibližně za 10 let vysoký mistrovský stupeň.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)