karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

NINJUTSU

Co je ninjutsu

Umění ninjutsu patří mezi jedno z neznámějších bojových stylů. ninjutsu je však specifickou odrůdou. Nejde totiž o klasické bojové umění, ale spíše o dobový způsob špionáže. Ninjové ovládali několik druhů bojových umění, techniky se zbraní, různé způsoby matení nepřítele, umění zneviditelnit se a dokonce i řadu řemeslných dovedností, aby se mohli při své špionáži vydávat se v přestrojení za řemeslníky.

Původ ninjutsu

Původ ninjutsu není zcela jasný, zcela jistě je však japonského původu, přestože bylo velmi ovlivněno technikou čínské špionáže. Původní zprávy o ninjech se datují do období vlády císařovny Suiko, tedy do konce 6. Století n.l.. Původně se ninjutsu nazývalo šinobi-džucu - šinobi znamená vkrádat se dovnitř, což nejlépe vystihuje význam ninjů, kteří s tímto účelem byli využívání ve válkách. Ninja byl vysílán na nepřátelské území s přesně vymezeným úkolem získat informace o nepříteli či provést sabotáže.

Druhy ninjů

Ninjové se dělili na tři skupiny: Džónin neboli "horní člověk" reprezentoval skupinu ninjů a měl kontakt s tím, kdo si chtěl najmout jejich služby. Jeho asistentem byl čúnin neboli "prostřední člověk", který byl nižším vůdcem. Vlastním agentem pak byl genin ("dolní člověk"). Přestože genin byl dokonale vycvičen a často při svých nebezpečných misích riskoval život, bylo jeho společenské postavení v Japonsku považováno za nejnižší. Byl-li chycen, byl často mučen a zmrzačen, nežli zemřel.

Výcvik ninjů

Výcvik ninjů začínal obvykle v 5 až 6 letech. Skládal se především z nácviků rovnováhy při překonávání obtížných překážek, skákání, běhání, plavání a šplhání. Ve 12 - 13 letech nastal tvrdý výcvik vytrvalosti a to pomocí velmi dlouhých běhů. Ninjové se také v tomto věku učili zacházet se zbraněmi jako jsou meče, hole, kopí, halaparty a šurikeny neboli kovové hvězdice s ostrými hroty, které se vrhali na napřítele. Posledním stádiem výcviku byl tanec, zpěv lidových písní, kreslení, výroba map, umění přestrojování a nauka některých nejčastějších řemesel.

Oděv a převleky ninjů

Tradičním oděvem ninjů bylo šinobi šózoku, které se skládalo z kabátce, kapuce a speciálně šitých kalhot. Typickým znakem oděvu ninjů byla rouška přes obličej, která zaručovala ve tmě neviditelnost obličeje a tlumila dech ninji tak, aby nebyl vůbec slyšet. Oděv byl oboustranný, vnější část byla černá, vnitřní pak tmavomodrá, zelená nebo bílá. Ninja se však často pohyboval v nejrůznějších převlecích. V umění převlékání (šiči-hó-de) používal sedm základních převleků : cestující herec, potulný mnich (kněz), horský mnich, budhistický mnich, cestující kejklíř, venkovan, kupec.

Umění chůze

Další dovedností potřebnou ke špionáži bylo umění chůze. Ninja ovládal deset základních kroků a také jeden speciální - takzvaná joko aruki neboli boční chůze. Tato metoda umožňovala zanechávat stopy, ze kterých nepřítel nemohl vyčíst směr chůze. Díky joko aruki se mohl ninja rychle a tiše úzkým prostorem, například v lesním porostu. Ninja s sebou nosil veškeré válečné vybavení včetně nejrůznějších tablet. Šlo o nejrůznější léky proti běžným nemocem, hadímu uštknutí, kousnutí hmyzu a podobně. Speciální pilulkou byla kitó-gan. Tato tableta umožňovala vydržet tři dny bez pití. Skládala se z mleté rýže, prosa, mrkve, sušeného ptačince a dalších přísad.

Únikové techniky

Špionážní úkoly vyžadovali po ninjovi dokonale splynout s přírodou a využívat její produkty. Ninja dokázal využít okolí k takzvaným pěti únikovým technikám (goton-no-džucu) :
  1. Mokuton - používání stromů a travin. Sem patří schovávání se za vysoké traviny při sledování nebo splynutí s větvemi v korunách stromů.
  2. Katon - použití ohně. Ninja používal nejrůznější bomby a kouřové clony,aby zakryl svůj únik nebo aby zastrašil nepřítele. Používal také ohňostroj spouštěný nášlapným zařízením, aby byl varován před přibližujícím se nepřítelem.
  3. Doton - použití země, zdí a kamenů k úkrytu. Ninja při svém vnikání mezi nepřítele dokázal splynout s těmito předměty.
  4. Katon - použití kovových předmětů. Kromě zbraní používal ninja kovové předměty k odvedení pozornosti nepřítele tím, že je házel na opačnou stranu, než byl ukryt.
  5. Suiton - únik vodou. Ninja ovládal takzvané neviditelné plavání, dokázal využít k maskování plovoucích listů a klacků a pomocí speciální duté trubičky uměl dýchat pod vodou.

Zbraně ninjů

Mezi tradiční zbraně ninjů patřil meč ninja-tó, který sloužil k mnoha účelům. Dokonce i pochva meče se využívala jakou foukací trubice, nebo trubice k dýchání pod vodou a společně se zasunutým mečem jako příčka k žebříku. Další zbraní byla kusari-gama, která se skládala ze srpu, řetězu a závaží a sloužila především k přitahování nepřítele k sobě. Tecu-biši - železný předmět se 4 špicemi se házel proti koním nepřítele. Šuriken - kovová hvězdice s ostrými hroty se používala nejen k vrhání proti nepříteli, ale sloužila také ke kopání, vrtání a škrabání. Všestranné použití měla v ninjutsu také bojová hůl (bo), které byly duté a mohly se v ní ukrývat nejrůznější předměty.

Techniky ninjutsu

Techniky ninjutsu se udržovaly ve velké tajnosti. Pokud se některé praktiky a lsti staly známými, přestaly se používat a musely být vynalezeny nové. Proto se ninjutsu v období feudálních válek rozvíjelo k naprosté dokonalosti. Později, v období míru, se znalosti ninjutsu využívaly k policejním úkolům. K poslední válečnému využití ninjů došlo během druhé světové války, kde se využívali ke špionáži. Dnes už ninjové neexistují a jejich popularitu a známost u veřejnosti udržují pouze asijské či americké filmy.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)