karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

Naginata

Původ naginata

Bojové umění naginata je uměním boje s halapartnou, což byla jedna z nejstarších zbraní bojového japonského bojového systému bugei. Halapartna byla zprvu často popisována jako meč připevněný na konec tyče. O původu této zbraně v Japonsku existují 3 teorie. Prvá uvádí, že naginatu používali ve třetím století před naším letopočtem zemědělci k sekání jako pracovní nástroj. Druhá teorie uvádí, že naginata vznikla přímo k bojovému účelu v době příchodu kovu na Asijský kontinent, tedy asi 200 let před naším letopočtem. Podle třetí teorie přinesli číňané halapartnu v době prvních migrací, tedy opět 200 let před naším letopočtem. Ani jedna z těchto teorií však není prokázána.

První použití naginata

První prokázané zmínky použití halapartny v boji na území Japonska jsou až v polovině prvního tisíciletí. Zbraň se používala proti stojícímu nepříteli, ale především proti jezdci na koni. V té době totiž jízda nabývala na významu a dosavadními zbraněmi jako meč nebo luk a šíp nebylo možné dostatečně jezdce odvrátit. V době války tenkei (939-941), při které spolu bojovali především jezdci, došla naginata velkému uznání. Halapartna tak nahradila v boji luk a šíp. Krátce halapartna soupeřila také s kopím, ale nakonec se ukázala naginata být praktičtější pro svůj široký pohyb a schopnost bodání i sekání.

Vývoj zbraně naginata

Prvotní naginata se sestávala z čepele a tyče. Čepele byly obvykle 30 až 60 centimetrů dlouhé, kruhovitě zahnuté a zakončené špičkou. Tyč měřila až 2,7 metrů. Tvrdý konec tyče byl vybaven různými kovovými špičkami pro bodání. Později byl k zbrani připevněn také chránič pro potřebu boje na krátkou vzdálenost. Postupem času se zbraň upravovala k dokonalejšímu použití v boji. Začali se používat čepele s oboustranným ostřím, dále s ostřím v pravém úhlu k tyči. Různé vidlicové a hákovité tvary a přidávané bodce rozšířily možnosti taktického použití od jednoduchého seku k metodám kombinujícím použití kopí a meče.

Použití naginata

Naginata obvykle používá techniku seků roztáčených v podobě vrtule a namířených proti všem anatomickým cílům nepřítele. Použití halapartny také okamžitě začalo ovlivňovat tvar brnění. Přidal se například chránič holení, neboť díky technikám naginaty přišla řada bojovníků o své nohy. Naginata proslavila několik japonských bojovníků. Kromě známého mnicha herkulovského vzhledu Bekeie to byla také jedna z nejodvážnějších žen japonské historie Itagaki. Tato žena s obrovským uměním naginata měla za úkol udržet posádku 3000 vojáků v zámku Torizakajama. Posádka nakonec podlehla desetitisícové armádě, ale proslavila se svým hrdinským odporem. Dalším impulsem pro používání naginata byla Mongolská invaze do Japonska v letech 1274 až 1281.

Styly naginata

Ve čtrnáctém století se vyvinulo přibližně 425 stylů cvičení s naginatou, naginatadžudcu však vždy mělo menší status než kendžucu. S rozvojem střelných zbraní a s ústupem válek se stejně jako všechna ostatní bojová umění transformovalo naginatadžucu do formy naginatadó (od formy válečného umění do formy bojového umění všestranně zdokonalujícího cvičence). Nad všemi styly naginatadó převzala patronát Celojaponská federace kendó. V současné době je naginatadó oblíbenou formou tělesného cvičení. Kromě aplikace bojových technik se cvičenci naginatadó věnují také výuce tradiční etiky a duchovnímu cvičení.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)