karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

Allkampf Jitsu systém Jakob Beck

Allkampf Jitsu (AKJ) je historicky mladé bojové umění, které bylo sestaveno panem Jakobem Beckem v roce 1968. Už z názvu je zřejmé, že jde o univerzální bojový styl v tvrdém provedení. Řadí se do oblasti sebeobrany a je využitelný v policejních, armádních a speciálních jednotkách, ale také je i pro širokou veřejnost. Alkampf Jitsu je přímý a vyzkoušený systém sebeobrany, který Jakob Beck sestavil z bojových umění, jako je Taekwon Do, Karate, Judo, Jiu Jitsu a Aikido, ovšem s určitými zjednodušujícími technikami za účelem rychlejšího zvládnutí, ale ne na úkor jejich využitelnosti.

Hlavní idea Allkampf jitsu

Hlavní ideou systému je vytvoření bojovníka, který je velice přizpůsobivý a umí využívat slabin všech ostatních bojových stylů. Logicky se svými technikami přizpůsobuje bojové situaci od odhadu vzdálenosti, boje na větší či menší vzdálenost, boje v úchopu, na zemi, znehybnění a odvedení soupeře. Škála obranných technik tohoto systému umožňuje buď pouhé odražení útoku krytem, hodem nebo pákou, nebo, je-li to nevyhnutelné, následuje po tomto odklonění útoku tvrdá úderová nebo lámací technika.

Filozofie Allkampf jitsu

Vzhledem k tomu, že systém obsahuje tyto tvrdé a nekompromisní techniky, je nutná také zvláštní výchova cvičenců. Má svou filozofickou cestu se zvláštním výchovným obsahem a se všemi zásadami etiky bojových umění. Jeho principy se dají přenést do všech oblastí denního života. Zabraňuje se tak slepému nárazu na protivníka a hledají se cesty, při nichž se dají původní rozpory odstranit k oboustrannému prospěchu.
Výuka je vhodná pro muže i ženy a pro všechny věkové kategorie. Za spodní hranici se považuje 7 let, horní hranice je omezena pouze fyzickými a duševními schopnostmi jednotlivce.

Allkampf jitsu v současné době

Systém se stále rozvíjí. V současné době obsahuje přes 330 základních obranných technik, tři formy kombinace (kihon) a 10 kata. Základní techniky obsahují obranu proti úderům, kopům, úchopům, hodům a škrcení, proti zbraním, jako jsou nůž, krátká tyč a krátká kulová zbraň (pistole, revolver). Systém obsahuje také obranu s pomocí zbraní tonfa a hanbo.

Řád Allkampf jitsu

Má pevný zkušební řád, který obsahuje 10 žákovských stupňů (kyu) a 10 mistrovských stupňů (Dan). Na každý technický stupeň (barevný pásek) se provádí veřejná zkouška, po úspěšném absolvování je žák oprávněn nosit barevný pás dle výše technického stupně a obdrží mezinárodně platný certifikát o absolvování. Zkoušky mají mimo jiné i ten význam, že si žák prověřuje svou technickou i psychickou vyspělost, jelikož součástí zkoušek jsou od 6. kyu i přerážecí techniky na dřevěných deskách rozměrů 30 x 30 x 3 cm jednotlivými úderovými plochami. Systém AKJ je určen jak pro děti a mládež, tak pro dospělé, pro civilisty i pro výcvik speciálních jednotek. Samozřejmě je pro každou skupinu adekvátně upraven, základ ale zůstává tentýž.

Školy Allkampf Jitsu v České republice

Do České republiky se AKJ systém Jakob Beck dostal až po roce 1989 a první oddíly a školy vznikají v letech 1990 - 1991 v Jirkově a Chomutově. Během dalších dvou let následují školy a oddíly v Plzni, Písku, Strakonicích, Českých Budějovicích, Nových Hradech, Ostravě, Mostu, Krnově, Kladně a v Praze. V současné době vznikla další škola v Karlových Varech.

Soutěže v systému Allkampf Jitsu

Systém Alkampf Jitsu má také závodní podobu. Soutěž není konfrontační, neprovádí se volný boj s cílem zvítězit nad soupeřem, ale je to pouze srovnání technické zdatnosti žáků. Filozofie univerzálnosti studentů AKJ je demonstrována účastí každého závodníka ve všech disciplínách, kata/kombinace (čistota technik), randori (používání technik) a tameshi wari (účinnost technik).
KATA/ KOMBINACE: předepsaná sestava proti útoku imaginárních útočníků

RANDORI: 10 útoků a sebeobranných technik ve dvojici

TAMESHI WARI: přerážecí techniky (dřevo 30 x 30 cm a tloušťka 1 - 3 cm dle kategorie)

ENBU: soutěží družstvo tří závodníků, dva útočí na jednoho obránce (1 min.)

Od roku 1997 probíhá Mistrovství ČR, kterého se účastní okolo 130 závodníků z jedenácti škol AKJ z celé České republiky. Nejlepší závodníci jsou poté vybrání do reprezentace České republiky. První Mistrovství Evropy se uskutečnilo v roce 1995 v německém Burgau. Soutěže se zúčastnilo více jak 180 závodníků ze 7. zemí. Česká reprezentace tehdy čítala pouze 5 členů. Vybojovali tři první a jedno druhé místo! Druhé ME se uskutečnilo o dva roky později v rakouském Reutte. Soutěžilo zde již více než 190 závodníků se stejnou mezinárodní účastí. Tentokrát jsme se zúčastnili v počtu 34 reprezentantů a přivezli 10 prvních, 13 druhých a 11 třetích míst! Třetí ME se konalo 21. října 2000 v České republice v Městské sportovní hale v Chomutově. Po výrazných změnách pravidel (oproti minulým mistrovstvím) se do soutěže přihlásilo "jen" 120 závodníků z 8 zemí. Počet českých reprezentantů se tentokrát vyšplhal na číslo 49. Tato silná výprava dokázala vybojovat celkem 26 medailí, z čehož bylo 11 zlatých, 7 stříbrných a 8 bronzových.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)