karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

MUAY THAI

Původ thajského boxu

Thajský box se datuje od roku 1560, kdy podle legendy byl siamský král Naresuen zajat Barmánci a dostal šanci se osvobodit, když porazí barmského šampiona - následníka trůnu.. Naresuenovi se to podařilo a od té doby se stal box thajským národním sportem. Jeho původ je pravděpodobně velmi starý a odvozuje se od čínského boxu, doplněným některými indickými vlivy. Thajský box se však oproti čínskému vyznačuje důrazem na kopy a to i dosti vysoké. Nazývá se "vědou 8 údů" (ruce, lokty, kolena, nohy).

První zápasy muay thai

První historicky doložený zápas v thajském boxu se odehrál v roce 1411. Po smrti barmského krále King Sen Muang Ma začali jeho dva synové bojovat o trůn a protože síly jejich armád byly vyrovnané, rozhodli se spor vyřešit zápasem. Oba vybrali ze svých řad nejlepšího bojovníka a jejich vzájemný zápas měl o trůnu rozhodnout. Nakonec vyhrál boxer z armády Kia a ten se tak stal králem. Thajský box dosáhl svého vrcholu za vlády Pra Džao Sua ("Král Tygr") asi před 200 lety. Mnozí z učitelů byli budhističtí mniši, kteří pohlíželi na box jako na další možnost systému výchovy.

Středověká pravidla muay thai

V této době byla pravidla thajského boxu velice volná, existovalo pouze několik nedovolených akcí: Chytání za vlasy, kousání, používání prstů a kopání do ležícího soupeře. Boxeři bojovali bosí, ruce si někdy omotávali koňskou kůží nebo jutou a pokud oba soupeři souhlasili, polepovali si povrch bandáží drceným sklem. Proto při zápasech thajského boxu docházelo i k umrtím.

Muay thai ve 20. století

Po druhé světové válce dosáhl box velké popularity. Moderní úprava pravidel (v roce 1930) z něho učinila poněkud humánnější sport. Techniky se doplnili o některé prvky západního boxu. V současné době se používají rukavice od 104 g do 170 g, ochrana slabin a kotníků na obou nohách. Zápasí se na 5 kol po třech minutách. Za faul se považuje házení, vrážení hlavou, plivání, kousání a zasazování ran soupeři, který leží nebo se drží provazů. V rámci pravidel jsou kopy a údery na kterékoli části těla, používání loktů i kolen. Ještě před 20 lety byl thajský box součástí výuky na školách, ale byl zakázán pro svou nebezpečnost.

Výkonnostní kategorie v muay thai

V tahjském boxu se neudělují technické stupně (pásky), ale závodníci se rozdělují do třech skupin : C- začátečníci, B - středně pokročilí, A- pokročilí. V současné době se největší utkání odehrávají v halách Radžamner a Lumpini v Bankoku. Soupeři vždy před zápasem podstupují rituál (Ram Muay), při kterém sérií pohybů vzdávají úctu svým učitelům a bohům. To zahrnuje i "zapečetění vnějšího vlivu" obcházením ringu, "vykopávání hrobu" a rituál končí udupáním "země". Protivník je očarován čárou, která byla nakreslena palcem a dupnutím nohou, což znamená "bojujme". Boj doprovázejí zpravidla 4 nástroje - 2 bubny, javánská píšťala a činely.

Muay thai a karate

Po olympijských hrách v roce 1964 se thajský box dostal do Japonska. Experti na thajský box zorganizovali výměnné kursy výuky společně s karatisty. Tato výměna měla za účel vzájemné obohacení a rozšíření těchto bojových umění.

Muay thai v Evropě a Americe

V Evropě se Thajský box začal rozvíjet až v roce 1976, kdy Thom Harinck založil v Amsterodamu první evropskou školu tohoto bojového umění. V roce 1984 byla vytvořena Americká federace Muay thai (AFMTB).V Praze vznikla první škola thajského boxu v roce 1990.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 1209
Total: 12576530
9. května 2021

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)