karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
K-AEROBIK POSILOVÁNÍ OBR. SEZNAM STREČINK MASÁŽE

O masáži - Vít Ladislav

HISTORIE MOXA BAŇKOVÁNÍ
HOLISTICKÉ REIKY UŠNÍ SVÍCE

Moxa

Staročínská medicína využívající biologicky aktivní body na těle. Jde o léčbu akupunkturou a prohříváním, čínsky čzeň - czju.

Hieroglif čzeň se skládá ze tří částí znaku: člověk, život, vpich. V úzkém slova smyslu jde o akupunkturu (AKUS - jehla, PUNKTURE - vpich), která vznikla na jihu staré Číny v místech s teplým a vlhkým podnebím. V těchto podmínkách se tvoří mnoho hnisavých a zapálených ran, které bylo potřeba ošetřit naříznutím nebo napíchnutím, aby odtekl hnis a rány se mohly léčit. Tak vznikli i první kamenné jehly na akupunkturu (bian), což byly vlastně malé nože, skalpely a jehly kamenné doby. Úkolem léčitele při akupunktuře je vpichem jehly znovu obnovit harmonii těla i ducha zrychlením (tonizací), nebo zpomalením (sedativní) proudění energie čchi v meridiánech.

Hieroglif czju má také tři části znaku:energie, zachránit a oheň. Jde o různé druhy moxy a jejich působení (nahřátí, přehřátí a připalování) aktivních bodů. Úkolem léčby je dodat nebo uvolnit nadbytek ztracenou energii nemocnému teplem.Znak czju znamená také svým významem: dlouhotrvající, chronický. Z toho vyplívá, že prohřívání se léčili nemoce dlouhotrvající, vysilující, neměnné. Moxování využívá okolo sta aktivních bodů, tedy podstatně méně než v akupunktuře (více než třista bodů). V Japonsku, kde se prohřívání vykonává na bodech cubo, se využívá jen sedmdesátsedm bodů.

Slovo moxa pochází ze starého japonského slova "MOGUSA", což znamená "palinové vlákno". Do evropy se dostalo pravděpodobně v období mezi 16. - 18.století našeho letopočtu. Nejčastěji používaná rostlina k léčbě je tolik nepříjemný plevel na zahrádkách a parcích hojně rostoucí ARTEMISIA VULGARIS - Pelyněk černobýl.


(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
historie
moxa
baňkování
holistické
reiky
ušní svíce
SPARTAK
K-AEROBIK
POSILOVÁNÍ
OBRAZOVÝ SEZNAM
STREČINK
MASÁŽE
On-line: 2
Week: 9672
Total: 11926466
22. listopadu 2019