karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

VIET VO DAO

Národní umění Vietnamu

Viet vo dao je národním bojovým uměním Vietnamu. Zahrnuje kompletní repertoár technik úderů a kopů, lámacích technik, podmetů, hodů, přerážecích technik a samozřejmě cvičení se zbraněmi. Zřejmě nejdůležitějším prvkem tradičního Viet vo dao je umění boje s šavlí. V prvních školách, které na území Vietnamu vznikali v 18.stolětí, byl systém výuky byl orientován výlučně na reálný boj, ve kterém měla dominantní postavení právě šavle. Ve svém původu je Viet vo dao pravým válečným uměním, které bylo zaměřeno výlučně na zabíjení či zneškodňování protivníka. V uplynulém (20. století) však prodělalo Viet vo dao, stejně jako například karate, důležitou transformaci do současných mírových podmínek. Válečný aspekt se změnil na systém sebeobrany a techniky boje s šavlí nahradily více technik rukou a především nohou. Tréninky jsou zaměřeny především na rozvoj flexibility, prostorové orientace, dobrý postřeh či kondiční zdatnost. Do tréninků jsou zařazeny také speciální cviky na vypěstování odolnosti jednotlivých exponovaných částí těla.

Principy Viet Vo Dao

Podstata bojového umění Viet vo dao však zůstává stejná : úspěch spočívá v dokonalé harmonii síly a pružnosti. K tomu je důležitý kompletní rozvoj cvičence- po fyzické i psychické stránce. Díky tomu je pak cvičenec hledat v bojovém umění vlastní cestu a nemusí pouze bezhlavě poslouchat rady a příkazy svého učitele. Navíc techniky Viet vo dao jsou natolik pestré, že se příznivci tohoto bojového umění zaměřit na svůj oblíbený styl. Někdo se může zaměřit na sebeobranné jiný zase na přerážecí techniky - na ty klade Viet vo dao zvlášť velký důraz. Podle něj základem úspěchu přerážení je v dodržování dvou zásad - vnější a nitřní. Podstatou první je uplatnění minimální námahy svalů na vykonání ohybu, podstatou druhé zase schopnost dokonale vstřebat úder protivníka bez sebemenších následků. K dokonalosti pak cvičenci dochází prostřednictvím dechových cvičení. Mistři Viet vo dao dokonce tvrdí, že pomocí dechových cvičení je možné získat oddolnost vůči jakémukoliv úderu - nazývá se to dokonalá vnitřní sebeobrana. Spočívá v tom, že bojovník umí přijmout úder naprosto bezbolestně.

Přerážecí techniky ve Viet Vo Dao

K úspěšnému provedení přerážecích technik vede také propojení psychické a fyzické stránky úderu nebo seku. Všeobecně se tvrdí, že největší začátečnickou chybou není nedostatečná odolnost úderové plochy, ale špatná koncentrace a nesprávný odhad vlastních schopností.

Sportovní stránka Viet Vo Dao

Vieto vo dao však není pouze válečným a sebeobranným uměním nebo systémem přerážecích technik. Vietnamské bojové umění má také svojí sportovně soutěžní stránku. Závodníci nemají kromě suspenzoru žádné další chrániče, proto se veškeré techniky musejí dokonale kontrolovat. Představitelé Viet vo dao ve sportovní soutěži o zavedení dalších chráničů neuvažují. Podle nich se stále chtějí věnovat čisté bojové technice a nechtějí sklouznout k bezduchému ohánění se rukama a nohama kolem sebe, dokud soupeř nepadne.

Viet Vo Dao v současnosti

V posledních letech se Vie vo dao stalo také příjemným zpestřením festivalů bojových umění. Znalci si jistě vzpomenou na vystoupení vietnamského mistra Chaua Phan Toana, který v současné době má svou vlastní školu ve Francii. Jeho technika přerážecích technik nebo "nůžky" na krk soupeře jsou pro běžného smrtelníka nezapomenutelným zážitkem.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)