karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

TAEKWON-DO

Původ Taekwon-do

Taekwon-do je korejský bojový sport, který vznikl až v druhé polovině tohoto století. Přesto jsou první zmínky obdobného boje už na počátku našeho letopočtu v království Kogurjo v podobě nalezených sošek, jenž představují bojové pozice. Král Čhunghae dokonce zavedl zvyk sezónních soutěží, které se pořádaly na jeho dvoře. Tehdy se na území dnešní Koreje nazývalo bojové umění prázdných rukou kwonpup a obsahoval přes 100 různých technik.

Vznik Taekwon-do

Dnešní taekwondo vzniklo až v roce 1956 po rozdělení Koreje na Jižní a KLDR. Tehdy toto bojové umění předvedl generál CHOI HONG HI. Název taekwondo je složen ze tří slov: TAE = kopat nebo srazit nohou, KWON = úder nebo zničení rukou či pěstí, DO = cesta nebo metoda. Taekwon-do tedy z korejštiny lze přeložit jako cesta rukou a nohou. Taekwondo se považuje za dokonalé bojové umění. K jeho dokonalosti Vám stačí zvládnout "pouhých" 3300 technik. Taekwondo tak určitě zaručuje zdokonalování cvičence po celý jeho život. Původní zaměření taekwon-do byl nácvik sebeobrany.Postupně se tento druh bojového umění transformoval do sportovní disciplíny se zaměřením na techniku kopů.

Rozdělení Taekwon-do

S rozdělením Koreje se hned v začátku vzniku rozdělilo i Taekwon-do. V Jižní Koreji vznikla sportovní verze, v jehož pravidlech nejsou povoleny například nejpoužívanější zbraně tvrdých bojových sportů a to údery na obličej či kopy pod pás. Korejský sport naopak z 90i procent preferuje techniku kopů. Závodníci jsou povinně oblečeni do chráničů hlavy, hrudníku, předloktí, genitálií a holení. Toto sportovní odvětví se bylo v roce 1973 zaštítěno do Světové federace taekwon-do WTF (World Taekwondo Federation). Díky pořádání Letních Olympijských her Soulem bylo taekwondo zařazeno jako ukázkový olympijský sport a v roce 1994 schváleno jako oficiální olympijský sport. Vedle boje s protivníkem obsahuje taekwon-do WTF i jiné disciplíny jako je přerážení apod. Socialistická Severní Korea šla svou cestou. Jejím výsledkem byl vznik mezinárodní federace taekwon-do ITF (International Teakwon-do Federation). Ta sestavuje techniky do určitých základních skupin, tzv. Tulů. Těchto Tulů je celkem 24. Cvičenci se jsou poté zkoušeni a mohou dosáhnout deseti žákovských stupňů (kup) a devět mistrovských stupňů (DAN).

Taekwon-do v České republice

V České republice se Taekwon-do ITF cvičí od roku 1987. V současné době je registrováno v České republice asi 28 škol. Dohled nad výukou má v naší zemi HWANG HO YONG, který také jako jediný může udělovat cvičencům technické stupně. Taekwondo WTF v České republice začalo fungovat až v roce 1992 a v současné době se cvičí ve 12 oddílech pod patronací Batal Cinary.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22691
Total: 12363030
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)