karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

SUMO

Vznik sumo

Forma zápasu sumó vznikla v Japonsku ještě před počátkem našeho letopočtu pod názvem sumai, což je starojaponské slovo s významem "zápas". Sumai byla forma boje, která měla dalekosáhlý vliv na všechny druhy boje beze zbraní. Používala pestřejší techniky, než současná forma sumó a cílem zápasu bylo naprosté podrobení soupeře. Zápas sumó začal podle historických pramenů na pláži v Izumo, kde roku 23 před Kristem proběhl boj mezi dosud neporaženým Tadžima-no-Kehajou a Nomi-no-Sukune. V divokém zápase, který se odehrával před císařem Suininem, zvítězil Sukune nad Kehajou tak, že mu zlámal žebra kopem ze stoje, srazil ho k zemi. Poté si na Kehaju stoupl a rozdrtil mu tak kyčle. Kehaja na následky zranění zemřel. Tento zápas se stal původcem sumó a Sukune jeho zakladatelem.

Způsob zápasu sumo

Cílem zápasu sumó nebylo zabití soupeře, ale pouze jeho bezpodmínečné podrobení. Hlavní část boje závisely na různých způsobech chytání z blízka, zahrnoval však oproti dnešní formě také například kopy, narážení hlavou, a údery kopy, které se lišili od pružných kopů karate. Jejich cílem bylo spíše srazit protivníka k zemi, aby bylo možné si na něj stoupnout a tím si ho definitivně podrobit.

Historie zápasů sumo

Sumó nebylo běžným způsobem boje, který by se používal v masovém měřítku. Používali ho pouze vybraní bojovníci, kteří reprezentovali různé strany sporu. Časem do sumó pronikly náboženské prvky a boje se konaly jako oběť bohům výměnou za boží ochranu. Začínaly vznikat tendence vyloučit z boje nebezpečné techniky, které vedly k poškození zdraví nebo smrti. Nad zápasem sumó si začaly brát patronát císařské rodiny. Zápasníci sumó pořádali turnaje na císařských dvorech a někteří z bojovníků se stávali členy císařské stráže. Od 8. Století n.l. se sumó začalo stávat populárním jako sport. Císař Nimmjo však v devátém století vydal edikt podle kterého se sumó mělo vrátit k původní formě sumai a mělo se stát symbolem národní vojenské síly. Sumó se tak opět začalo přizpůsobovat reálnému boji s nebezpečnými technikami. Způsob určování sportovního vítězství - dotknutí země jiné části těla než chodidlem - byl zrušen. Bojovník se snažil svého soupeře porazit na zem a tam ho fixovat. Poražený nepřítel mohl být držen jako kořist nebo mohl být zabit. Bojovníci byli oblečeni do tenkého brnění, aby bylo znesnadněno chytání.

Vrcholné období sumo a současnost

Vrcholu dosáhlo sumó v 16. Století, kdy bylo vypracováno do dokonalého válečného umění. Jakmile se vojensko-politická situace v Japonsku stabilizovala, přestalo se sumó používat ve válečných konfliktech a opět se začalo používat jako oblíbený sport. Až 200 kilogramů vážící zápasníci sumó nastupují oblečeni pouze do speciálního pásu mawaši a snaží se soupeře porazit na zem nebo vytlačit ze zápasiště. Od roku 1959 se koná šest patnáctidenních turnajů ročně. Z nich vycházejí takzvaní Velcí šampióni neboli Jokozuna. Pro nás bude jistě velmi překvapivá tradiční cena pro vítěze všech šesti hlavních turnajů v roce. Je to velký pohár z českého broušeného skla.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)