karaterec.com
karatecup.com
SPARTAK HK KARATE SEBEOBRANA FITNESS BUDO
HISTORIE BOJOVÁ UMĚNÍ HOLLYWOOD ZPRÁVY WEBY

HAPKIDO

Hapkido je korejské bojové umění, které kombinuje vybrané techniky nohou a rukou s nejrůznějšími technikami blokovacími technikami kloubů. Hapkido používá v boji na větší vzdálenost především kopů, které se příliš neliší od kopů ostatních bojových umění. Pokud se nepřítel dostane přes tyto kopy na kratší vzdálenost, přicházejí na řadu techniky rukou - ať už obranné či útočné.

Techniky v Hapkido

Začínající student hapkida může očekávat rychlé zvládnutí několika účinných technik, které mohou být dobré pro praktickou sebeobranu. Pro náročné je však k dispozici více než 3600 technik, které toto bojové umění používá. Doslovný překlad slova Hapkido znamená "Cesta koordinované síly". Hapkido založil velmistr Yong Sul Choi na počátku dvacátých let minulého století. V současné době je hapkido rozšířeno po celém světě. Organizace, která zastřešuje sedmdesát procent cvičenců hapkida je Korejská federace hapkida, jenž sídlí v jihokorejském Soulu.

Vliv Japonska na Hapkido

Jako mnoho jiných bojových umění na světě je i hapkido významně ovlivněno Japonskem. V roce 1910 byla Korea podrobena Japonsku a cvičení všech původních korejských umění bylo zakázáno. Během japonské okupace bylo mnoho mladých lidí posláno na práci do Japonska. Jeden z těchto mladíků byl Yong Sul Choi, který byl umístěn se Sogaku Takedou, jenž byl náhodou velmistrem systému daito ryu aiki jutsu. Choi studoval daito ryu aiki Jutsu do roku 1945, kdy byla Korea osvobozena a on se mohl vrátit domů. Na jeho cestě domů do Korey Yong Sul Choi zkombinoval svoje studijní poznatky výhradně obranného japonského systému s útočnými technikami korejských původních bojových umění a vytvořil nové unikátní bojové umění, které dnes známe pod názvem hapkido.

Zbraně v Hapkido

Jak už jsme si řekli, má Hapkido ve svém repertoáru nejrůznější techniky kopů, úderů bloků, krytů i hodů. Neméně významné je však v Hapkidu také cvičení se zbraněmi. Studenti na nižší úrovni se učí techniky s nožem, s dlouhou a středně dlouhou tyčí a korejským mečem. Pokročilí studenti objevují taje speciálních zbraní, jako např. korejský vějíř, hůl, techniky s provazem a krátkou tyčí.

Filozofie Hapkido

Základní filozofií hapkida je, že se Hapkido přizpůsobuje svým studentům místo toho, aby se studenti museli přizpůsobovat hapkidu. Je to flexibilní bojové umění s dostatečnou rozmanitostí technik, které vyhovují všem typům studentů. Kromě pestrých způsobů cvičení od nejtvrdších technik až po jemné pohyby se hapkido zaměřuje také na rozvoj Ki (vnitřní energie). To se rozvíjí především pomocí dechových cvičení známých jako dan jun ho hup. Velmi často jsou Ki dýchací techniky cvičeny jako část meditací. Hlavním cílem studentů je sjednotit mysl a tělo prostřednictvím meditací a cvičením dýchacích technik. Hapkido vyučuje také takzvané vnitřní umyang techniky, které ve spojení s tréninkem vnější síly dávají cvičenci vynikající koordinaci a rovnováhu.

(C)opyright 2004-2007 SK Karate Spartak Hradec Králové
Webdesign K.Guzek, Ing. P.Švojgr
BOJOVÁ UMĚNÍ
Aikido
Allkampf Jitsu
Bojutsu
Box
Capoeira
Hapkido
Hwarang Do
Iai Do
Jeet Kune Do
Jiu Jitsu
Judo
Kendo
Kjudo
Mu Sa Do
Muay Thai
Naginata
Ninjutsu
Pakua
Pentjak Silat
Shaolin
Sumo
Tae Kwon Do
Tai Chi
Viet Vo Dao
SPARTAK
HISTORIE
BOJOVÁ UMĚNÍ
HOLLYWOOD
ZPRÁVY
WEBY
On-line: 1
Week: 22690
Total: 12363029
21. října 2020

EMAIL KARATE SPARTAK

NEJČTENĚJŠÍ V SEKCI BUDO

KURZY KARATE 06/07
  přípravné cvičení 5 - 6 let
  kurz karate 7 - 9 let
  karate a sebeobrana 10 - 14 let
  karate a sebeobrana nad 15 let
  karate a Allkampf-jitsu
  Saisho Ki Do - sebeobrana
  K-aerobik - kondiční bojové cv.

HLASOVACÍ SOUTĚŽ -
TOP POSTER DA1

TOP REPORTÁŽE
12.11.06 Japonsko Reportáž z Japonska
22.06.06 Hradec Králové Nekoř 2006
30.04.06 Hradec Králové Grand Prix HK 2006

Anketa:
Váš oblíbený akční hrdina
1.Jean-Clode van Damme (182)
2.Steven Seagal (174)
3.Homer Simpson (154)